Soğuk Sıkım Zeytin Yağı Hakkında

Soğuk sıkım(cold pres)

Zeytin ve zeytinyağı hakkında halk arasında birçok doğru bilinen yanlışlar vardır aslında. En büyük yanlışlarda zeytin sıkımı esnasında yapılanlardır. Soğuk sıkımdaki amaç bu yanlışlardan kurtularak en kaliteli ve en sağlıklı hatta o kadar sağlıklı ki ilaç niyetine kullanılabilecek yağları elde etmektir.  

Son yıllarda tüketiciler tarafından soğuk pres tekniği ile elde edilen yağlara yoğun bir ilgi olduğu gözlenmektedir. Başlangıçta ağırlıklı olarak ilaç ve kozmetik sanayinde kullanılan yağlar, artık sofralarımızda da yerini almaya başlamıştır. Soğuk pres yağların üretim tekniklerinin basit, ekolojik ve fazla yatırım maliyeti gerektirmemesine karşılık, hammaddeden alınan yağ veriminin düşük olması bu tür yağların perakende satış fiyatlarını da ister istemez etkilemektedir.

Eski usul sistemlerde zeytinyağı elde etmek için kaynar sular dahi kullanılmış. Sadece daha çok yağ almak için kalite ve sağlık bi kenara itilip hiçbir besin değeri olmayan zeytinyağları üretilmiş. günümüzde dahi bu yanlış bilgi çoğunlukta ve 38 derece olması gereken maks. Sıcaklığın üzerinde zeytinyağı tesislerinde maalesef 50-60 dereceleri bulan sıcaklıklarda üretim yapılmaya devam edilmekte.

Soğuk sıkımda ise işlem sıcaklığı en fazla 27 derece olmalıdır. Zeytinlerin yeşilden siyaha dönerken pembeleştiği dönemlerde toprağa değmeden ve mümkünse sırık kullanılmadan toplanıp işleme gönderilmesi gerekmektedir. Sanılınanın aksine zeytin sıkma işleminde kullanılan dekantörler vb modern makineler sayesinde güçlü bir ayrışım sağlanılarak aşırı yağ kaybı olamamakla beraber zeytinyağının içindeki asıl sağlığa faydası olan polifenoller ve diğer birçok besin değerleri mümkün olduğunca korunmaktadır. Tabi sadece bu yetmiyor. Zeytin ağacının bakımı, toplanma zamanı, toplanma koşulları, taşıma koşulları, toplandıktan sonra ne kadar sürede sıkıldığı ve yağ elde edildikten sonraki saklama koşulları sağlık umarak tükettiğiniz zeyetinyağı için kusursuz olaması gereken adımlardır. Sıradan işlemlerden geçmiş zeytinyağları 50 polifenol değerlerini barındıramazken, tüm toplama nakil ve saklama aşamalarında özen gösterilmiş SOĞUK SIKIM yapılan bir zeytinyağı 500 hatta 600 polifenol değerlerini bulabilmektedir. Eğer erken hasat zeytini soğuk sıkım ile 4 saat içinde yağa dönüştürülürse ve zeytinler organik tarım mahsülüyse dünyanın en kaliteli sağlık iksiri elde edilir.

Biraz olsun bilgi verebilmenin ümidiyle zeytinyağı alırken ve zeytinlerinizi işletirken bunlara dikkat etmenizi tavsiye ediyor Sağlıklı bir yaşam diliyoruz.

Zeytinyağı İmalatı
Doğal Köy Ürünleri
Soğuk Sıkım